Gimnazjum nr 8 w Jaworznie
Strona Główna - Gimnazjum nr 8 w mediach - ZNP - Z życia szkoły - Forum - Linki - Kontakt -
Szukaj   
Nawigacja
Strona Główna
Galeria
Grono pedagogiczne
Kalendarz roku szkolnego
Osiągnięcia - konkursy
Konkursy archiwym
Patron szkoły
Rekrutacja


Podstrony
Nasze dobre praktyki
Biblioteka szkolna
Matematyka
Historia / WOS
Sport w Gimnazjum nr 8
Taniec w Gimnazjum nr 8
"Trzymaj Formę"
"Lekcja wolności"
Dokumenty szkolne
Koncepcja pracy szkoły
Statut i WSO
Zachowanie
Szkolny program wychowawczy
Szkolny Program Wspierania Uzdolnień
Program profilaktyki
Program doradztwa zawodowego
Innowacje i programy autorskie
Prawa i obowiązki ucznia
FALOCHRON Gim8 na lata 2014 - 2017
Uczniowie
Samorząd Uczniowski
Informator: "Co po gimnazjum?
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Plan lekcji
Podręczniki kl. I
Podręczniki kl. II
Podręczniki kl. III

Projekt edukacyjny
Koło Miłośników Teatru
Wykaz szkół ponadgimnazjalnych
Rodzice
Zebrania
Godziny pracy szkoły
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
Instytucje pomocowe
Poradnik dla rodziców: "Wybór zawodu"


ZFŚS

Wniosek
Regulamin ZFŚS

Gim8 w mediach
Jarmark Bożonarodzeniowy
Młodzieżowa Rada Miasta
Jawor 2015
Dla uczniów klas III - co dajej?
Wykaz szkół ponadgimnazjalnych:

LO

http://www.1lo.jaworzno.pl/
http://www.lo2.jaworzno.edu.pl/
http://www.lo3.jaworzno.edu.pl/


TECHNIKUM

http://www.te.jaw.edu.pl/
http://www.zsp2.jaworzno.pl/
http://www.zsp3.jaworzno.edu.pl/
http://www.zsp4.jaworzno.edu.pl/
http://www.zsp5.jaworzno.pl/
http://www.zsp6.jaworzno.edu.pl/Każdy typ szkoły ponadgimnazjalnej ma pewne zasady rekrutacji czyli przyjęcia kandydatów. Warto zapoznać się z tymi kryteriami, wiedzieć jaką rolę mają wyniki egzaminów gimnazjalnych i ocen na świadectwie.

Co warto wiedzieć o liceum ogólnokształcącym (LO)?

Szkoła, której ukończenie umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego. Nauka trwa 3 lata. Absolwenci liceów ogólnokształcących po ukończeniu ostatniej klasy uzyskują wykształcenie średnie, co daje im możliwość ubiegania się o przyjęcie do szkół policealnych. Po zdaniu egzaminu maturalnego uzyskują prawo do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe.

Młodzi ludzie sądzą, że wybór liceum pozwala im na odroczenie decyzji o wyborze zawodu o kilka lat. Warto uświadomić im, że to nie do końca słuszne rozumowanie. Zgodnie z wprowadzonymi przed dwoma laty zmianami, już po ukończeniu pierwszej klasy licealiści muszą zdecydować, których przedmiotów będą się uczyć w zakresie rozszerzonym, a których w podstawowym. Wybór przedmiotów w zakresie rozszerzonym to wstęp do wyboru przedmiotów zdawanych na maturze, z których wyniki uwzględniane są przy rekrutacji na poszczególne kierunki studiów. Jeżeli uczeń chce w przyszłości studiować fizykę, to właśnie tego przedmiotu (oraz matematyki) powinien się uczyć w zakresie rozszerzonym i zdawać z fizyki maturę. Jeżeli zrealizuje fizykę w zakresie podstawowym, czeka go dużo dodatkowej pracy przed maturą.

Szukanie pracy bezpośrednio po liceum może przysporzyć trudności, ponieważ ta szkoła nie daje kwalifikacji zawodowych. Jeżeli absolwent liceum nie zdecyduje się na studia, to najlepiej zrobi, wybierając jakiś zawód nauczany w szkole policealnej lub decydując się na kształcenie na kwalifikacyjnych kursach zawodowych.

Więcej na temat nauki w liceum możesz dowiedzieć się na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji

http://www.ore.edu.pl/wyborszkoly/Co warto wiedzieć o technikum (T)?

Nauka w technikum trwa cztery lata. Szkoła łączy zalety kształcenia zawodowego i ogólnego. Na zakończenie tego typu szkoły uczeń może uzyskać:
maturę
i dyplom zawodowy.
W programie są zarówno przedmioty ogólne, jak i zawodowe; 50% zajęć realizowanych w kształceniu zawodowym stanowi kształcenie praktyczne. W technikach, podobnie jak w zasadniczej szkole zawodowej, w zawodach wyodrębniono kwalifikacje. Ich liczba zależy od zawodu – na poziomie technikum są to najczęściej zawody z dwoma lub trzema kwalifikacjami. W trakcie nauki w technikum uczeń zdaje egzaminy zawodowe, gdzie po każdym otrzymuje świadectwo potwierdzające daną kwalifikację zawodową. Po ukończeniu technikum otrzymuje dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Jednocześnie uczeń technikum może przystąpić do egzaminu maturalnego.

Po uzyskaniu matury absolwent technikum ma otwarte drzwi zarówno na studia wyższe, jak i na rynek pracy. Absolwenci często wybierają studia na kierunkach zgodnych ze swoim wyuczonym w technikum zawodem. Dla pracodawców absolwenci techników, zwłaszcza ci, którzy dobrze radzili sobie na praktykach zawodowych i mieli dobre wyniki w nauce, to pożądani kandydaci do pracy. Jeśli po ukończeniu technikum chce się zmienić zawód, to również jest to możliwe. Korzystając z tego, że ma się wykształcenie średnie, można zapisać się do szkoły policealnej, żeby uczyć się nowego zawodu lub rozpocząć studia na kierunku zgodnym z zawodem lub innym niż zawód wyuczony w technikum.

Technikum zapewnia dobre przygotowanie do wyższych studiów technicznych (np. na uczelniach politechnicznych). (…) Dobry zawód jest dzisiaj w cenie. Absolwent technikum może oczywiście łączyć pracę zawodową ze studiami. Jest to obciążająca czasowo opcja, ale znacząco zwiększa możliwości życiowe wielu osób, co często stanowi ważny argument na rzecz wyboru tego typu szkoły.

Co warto wiedzieć o zasadniczej szkole zawodowej(ZSZ)?

Nauka w zasadniczych szkołach zawodowych trwa trzy lata. W programie są zarówno przedmioty zawodowe, jak i ogólne. Większość zajęć ma charakter praktyczny. Po trzech latach nauki i zdaniu wszystkich egzaminów potwierdzających kwalifikacje w danym zawodzie (jednego lub więcej w zależności od zawodu) uzyskuje się dyplom umożliwiający podjęcie pracy. To szkoła dla zainteresowanych szybkim zdobyciem konkretnego zawodu i podjęciem pracy.

Po ukończeniu szkoły zawodowej można oczywiście kontynuować naukę w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych albo zapisać się na kwalifikacyjny kurs zawodowy, żeby zdobyć dodatkowe kwalifikacje. Decyzji o dalszym kształceniu nie trzeba podejmować bezpośrednio po ukończeniu szkoły zawodowej – można dać sobie trochę czasu na pracę i lepsze poznanie siebie, a dopiero potem wrócić do nauki.
W zasadniczej szkole zawodowej dużą liczbę godzin stanowią zajęcia praktyczne, które służą przede wszystkim nabywaniu kompetencji zawodowych. Zatem mniej teorii, a więcej praktyki.

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
BIP Gimnazjum nr 8


Platforma Moodle


Nasze certyfikaty

"Szkoła z klasą""WF z klasą""Szlachetna paczka""Szkoła dobrego widzenia""Super szkoła"


Bierzemy udział

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 1
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: admin
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.